Komunikaty PCZK
3 stopnie zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza
Ustala się 3 stopnie zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza:
I stopień zagrożenia (kod żółty) wprowadzany jest gdy:
1 stopień zagrożenia dla pyłu PM10 wprowadzany jest automatycznie w godzinach między 6:00 a 18:00, gdy średnie stężenie pyłu PM10 z ostatnich 12 godzin przekroczy 80 µg/m3. Po wprowadzeniu, stopień zagrożenia obowiązuje do końca doby.
1 stopień zagrożenia dla ozonu wprowadzany jest automatycznie w godzinach między 6:00 a 18:00, gdy średnie stężenie ozonu z ostatnich 8 godzin przekroczy 120 µg/m3. Po wprowadzeniu, stopień zagrożenia obowiązuje do końca doby.
Stopień zagrożenia wyznaczany jest odrębnie dla każdego powiatu lub miasta na prawach powiatu na podstawie średniego stężenia ze stacji monitoringowych GIOŚ zlokalizowanych w danym powiecie. W przypadku powiatów, na terenie których nie są zlokalizowane stacje GIOŚ, wykorzystywane są dane ze stacji uznanych przez GIOŚ za reprezentatywne dla obszaru danego powiatu.
Urząd Marszałkowski:
– Publikuje komunikat na stronie internetowej https://powietrze.malopolska.pl/komunikaty
– Umożliwia pobranie komunikatu poprzez newsletter e-mail oraz API dla aplikacji.
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego:
– publikuje komunikat na stronie internetowej.
Urząd Miasta i gmin:
– publikują komunikat na stronie internetowej.
II stopień zagrożenia (kod pomarańczowy) wprowadzany jest gdy w danym obszarze:
– pomiar stężenia pyłu PM10 dla średniej ze stacji pomiarowych WIOŚ w dniu poprzedzającym osiągnął wartość powyżej 100 μg/m³. 2 stopień zagrożenia dla pyłu PM10 lub ozonu wprowadzany jest na podstawie informacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Wprowadzenie II stopnia zagrożenia następuje poprzez automatyczny komunikat na stronie internetowej http://powietrze.malopolska.pl/komunikaty oraz w Regionalnym Systemie Ostrzegania, za pomocą którego komunikat umieszczany jest w mediach oraz aplikacji na telefony komórkowe. Komunikat przekazywany jest również do Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego i właściwych gmin na danym obszarze, którego dotyczy stopień zagrożenia oraz do dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych oraz dyrektorów placówek ochrony zdrowia.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazuje komunikat o wprowadzeniu II stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza do powiatowych centrów zarządzania kryzysowego, a powiatowe centra zarządzania kryzysowego do gmin na swoim obszarze.
Zadania które realizuje PCZK:
· Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego zamieszcza na swojej stronie internetowej oraz na stronie internetowej Starostwa Powiatowego, komunikat o wprowadzeniu II stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza oraz listę podejmowanych działań w ramach II stopnia zagrożenia.
· Dyżurny PCZK przekazuje za pośrednictwem e-mail do gmin powiatu oświęcimskiego komunikat o wprowadzeniu II stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.
· Dyżurny PCZK przesyła za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail do dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych (szkół, przedszkoli, żłobków, domów dziecka itp.) oraz placówek ochrony zdrowia (np. domy dziennego pobytu) informację konieczności ograniczenia długotrwałego przebywania podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenie zanieczyszczeń. Za przygotowanie i aktualizację listy kontaktów do podmiotów i instytucji, które powinny być powiadamiane przez PCZK o wprowadzeniu II stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza odpowiadają Urzędy Gmin.
· Dyżurny PCZK przekazuje za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail do dyrektorów szpitali i przychodni podstawowej opieki zdrowotnej informację o możliwości wystąpienia większej liczby przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokich stępień zanieczyszczeń. Za przygotowanie i aktualizację listy kontaktów do podmiotów i instytucji, które powinny być powiadamiane przez PCZK o wprowadzeniu II stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza odpowiadają Urzędy Gmin.
Ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia II stopnia zagrożenia może być przekazywane z jednodniowym wyprzedzeniem w oparciu o prognozy jakości powietrza
III stopień zagrożenia (kod czerwony) wprowadzany jest gdy:
– pomiar stężenia pyłu PM10 na stacji automatycznej WIOŚ osiągnął wartości > 150 μg/m³. 3 stopień zagrożenia dla pyłu PM10, ozonu lub dwutlenku azotu wprowadzany jest na podstawie informacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazuje komunikat o wprowadzeniu III stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza do powiatowych centrów zarządzania kryzysowego, a powiatowe centra zarządzania kryzysowego do gmin na swoim obszarze.
Zadania które realizuje PCZK:
· Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego zamieszcza na swojej stronie internetowej oraz na stronie internetowej Starostwa Powiatowego, komunikat o wprowadzeniu III stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza oraz listę podejmowanych działań w ramach III stopnia zagrożenia.
· Dyżurny PCZK przekazuje za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail do gmin powiatu oświęcimskiego komunikat o wprowadzeniu III stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.
· Dyżurny PCZK przekazuje za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail do dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych (szkół, przedszkoli, żłobków, domów dziecka itp.) oraz placówek ochrony zdrowia (np. domy dziennego pobytu) informację konieczności ograniczenia długotrwałego przebywania podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenie zanieczyszczeń. Za przygotowanie i aktualizację listy kontaktów do podmiotów i instytucji, które powinny być powiadamiane przez PCZK o wprowadzeniu III stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza odpowiadają Urzędy Gmin.
· Dyżurny PCZK przekazuje za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail do dyrektorów szpitali i przychodni podstawowej opieki zdrowotnej informację o możliwości wystąpienia większej liczby przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokich stępień zanieczyszczeń. Za przygotowanie i aktualizację listy kontaktów do podmiotów i instytucji, które powinny być powiadamiane przez PCZK o wprowadzeniu III stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza odpowiadają Urzędy Gmin.
Decyzja o wprowadzeniu III stopnia zagrożenia może być również podejmowana w innych sytuacjach, gdy wprowadzenie stanu alarmowego wynika z wytycznych GIOŚ lub Ministra Środowiska.
Stacja pomiarowa dla Powiatu oświęcimskiego zlokalizowana jest na ul. Bema w Oświęcimiu
Aktualności
-
Informujemy , że od 23 LUTEGO 2022 roku strona PCZK funkcjonuje pod nowym adresem http://…….. – kliknij poznaj więcej informacji.
Informujemy , że od 23 LUTEGO 2022 roku strona POWIATOWEGO CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO W OŚWIĘCIMIU funkcjonuje pod nowym adresem : https://www.powiat.oswiecim.pl/pczk-oswiecim »
więcej -
Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) oraz zasady ochrony drobiu.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Oświęcimiu informuje o stwierdzeniu w dniu 28 grudnia 2021 roku ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 w dwóch gospodarstwach utrzymujących drób »
więcej -
Utrudnienia na ulicy Głównej w Osieku
W dniu 18 października rozpoczną się roboty przygotowawcze na drodze powiatowej ul. Główna w Osieku. Dzień później, tj. 19 października (o godz. 7) droga zostanie zamknięta. Utrudnienia »
więcej